Mikroregion Votice

Řemeslný den na Šelmberku

říj 9, 2017

Podporovat v žácích manuální zručnost a dovednosti a probouzet v nich vztah k technickým a přírodovědným oborům je jedním z cílů Strategického rámce Místního akčního plánů rozvoje vzdělávání v ORP Votice. V pátek 6. 10. proběhl v areálu hradu Šelmberk u Mladé Vožice Řemeslný den.

Na Řemeslném dni se sešli všichni žáci 4. tříd základních škol v ORP Votice, aby si na šesti stanovištích zažili a vyzkoušeli historická řemesla s jejich výrobními postupy. Děti se tak ocitly v kovářské dílně, kde si chlapci i dívky vykovali vlastní hřebík, u přadleny předly z ovčí vlny na historickém kolovratu a ručním vřetánku, v keramické dílně pracovaly s keramickou hlínou a na hrnčířském kruhu, vyzkoušely si střelbu z luku, zpracování kůže a v hradní věži jim dal kurz psaní brkem pan písař. Všechny děti si díky zkušenostem a trpělivosti organizátorů z Historicko řemeslného vzdělávacího centra Šelmberk mohly odnést svůj výrobek z každé dílny. Tuto akci finančně podpoří Mikroregion Voticko z nepřímých nákladů evropského projektu v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj, vzdělávání.

 


U nás to žijeAktuality

Zástupci obcí Mikroregionu Voticko stvrdili v pátek 5. dubna svými podpisy transformaci dobrovolného svazku obcí ve společenství obcí. V případě Mikroregionu Voticko tak půjde zřejmě o vůbec první v České republice  založené společenství obcí tak, jak tento statut umožňuje novela zákona o obcích, která vešla v platnost 1. ledna letošního roku.

V pátek 1. března v pravé poledne podepsali ve střezimířské hospůdce starosta obce Střezimíř Bc. Miloš Jelínek, Ing. Jiří Ješeta z Českých drah a Ing. Jan Šatava ze společnosti Railway Capital Memorandum o spolupráci při prezentaci železniční dopravy v areálu bývalé železniční stanice Střezimíř. Podpis memoranda deklaruje společnou snahu o záchranu technického dědictví a prezentaci železniční historie v bývalé železniční stanici Střezimíř.

Jak pečovat o hlas, jak se naučit snižovat míru stresu, jak zvládat komunikaci s dětmi a rodiči, jak má vypadat spolupráce učitele a asistenta ve třídě, jak přivést děti k většímu soustředění a efektivnější práci. A ještě leccos dalšího, co pomáhá tomu, aby se děti i učitelky a učitelé ve školách cítili lépe. Celkem šest dvouapůlhodinových dílen připravili organizátoři z Místního akčního programu pro vzdělávání v rámci jednodenního workshopu, který se odehrál na votické škole v pátek 2. února. Byly pololetní prázdniny, děti odpočívaly, učitelky, učitelé, asistenti pedagoga, včetně vedení škol v Miličíně, Jankově, Olbramovicích a Voticích, se vzdělávali.

Bav seAkce v mikroregionu