Mikroregion Votice

Sociální fond obcí Mikroregionu Voticko má za sebou první rok fungování

bře 1, 2018

Votice-V roce 2016 vzešel z jednání zástupců samospráv Mikroregionu Voticko, vedení pověřeného města ORP Votice a jeho sociálního odboru Sociální fond obcí ORP Votice. Už v roce následujícím mělo tedy premiéru nové přerozdělování příspěvků obcí poskytovatelům sociálních služeb. Ve fondu se sešlo z celkem 13 obcí mikroregionu 520 000 Kč a ty byly rozděleny mezi dvanáct neziskových organizací, které jsou zařazeny do minimální sítě poskytovatelů sociálních služeb na Voticku. Výhodou nového systému je finanční zajištění a zejména zachování jednotlivých druhů sociálních služeb v regionu a nejen to. Starostové obcí oceňují, že v tuto chvíli nedochází k přeplácení služeb nebo k neposkytnutí finanční podpory pro služby a že mají přehled o poskytovaných službách v jednotlivých obcích včetně přehledu o počtu klientů, kteří služby užívají. Zjednodušila se i agenda, která rozdělování finančních příspěvků provází a snížila se tak administrativní zátěž pro obecní úřady i pro žadatele.

A které neziskové organizace byly v roce 2017 prostřednictvím sociálního fondu dotovány? V oblasti služeb sociální prevence Farní charita Starý Knín, nízkoprahové zařízení YMCA Sibiř, občanská poradna Diakonie ČCE, Magdaléna o.p.s., azylové domy Křesťanského spolku Sedlčanska a Diakonie Vlašim a Rytmus Střední Čechy. V oblasti služeb sociální péče obecně prospěšné společnosti RUAH,  Mela a Tři. V oblasti sociálního poradenství pak fond existuje vedle dotačního systému zdravotně – sociální komise MěÚ Votice a podpořila organizace Vltawia a ProFem.

Dobrá praxe bude zopakována samozřejmě v roce 2O18. Jednotlivé obce schválily výši svých příspěvků, která činí 28 Kč na obyvatele a nyní je připravován návrh rozdělení těchto peněz. Trojlístek, který byl jmenován v úvodu článku (obce Mikroregionu Voticko, ORP Votice a sociální odbor MěÚ Votice) chystá i další inovativní řešení v oblasti sociálních služeb. V prvé řadě Komunitní centrum ve votickém klášteře, kde najde prostor koordinátor sociálních služeb i jednotliví poskytovatelé v zejména v oblasti poradenství, ale také aktualzaci Komunitního plánu sociálních služeb ve správním obvodu ORP Votice.

Viktor Liška


U nás to žijeAktuality

Zástupci obcí Mikroregionu Voticko stvrdili v pátek 5. dubna svými podpisy transformaci dobrovolného svazku obcí ve společenství obcí. V případě Mikroregionu Voticko tak půjde zřejmě o vůbec první v České republice  založené společenství obcí tak, jak tento statut umožňuje novela zákona o obcích, která vešla v platnost 1. ledna letošního roku.

V pátek 1. března v pravé poledne podepsali ve střezimířské hospůdce starosta obce Střezimíř Bc. Miloš Jelínek, Ing. Jiří Ješeta z Českých drah a Ing. Jan Šatava ze společnosti Railway Capital Memorandum o spolupráci při prezentaci železniční dopravy v areálu bývalé železniční stanice Střezimíř. Podpis memoranda deklaruje společnou snahu o záchranu technického dědictví a prezentaci železniční historie v bývalé železniční stanici Střezimíř.

Jak pečovat o hlas, jak se naučit snižovat míru stresu, jak zvládat komunikaci s dětmi a rodiči, jak má vypadat spolupráce učitele a asistenta ve třídě, jak přivést děti k většímu soustředění a efektivnější práci. A ještě leccos dalšího, co pomáhá tomu, aby se děti i učitelky a učitelé ve školách cítili lépe. Celkem šest dvouapůlhodinových dílen připravili organizátoři z Místního akčního programu pro vzdělávání v rámci jednodenního workshopu, který se odehrál na votické škole v pátek 2. února. Byly pololetní prázdniny, děti odpočívaly, učitelky, učitelé, asistenti pedagoga, včetně vedení škol v Miličíně, Jankově, Olbramovicích a Voticích, se vzdělávali.

Bav seAkce v mikroregionu