Mikroregion Votice

První čtenářský koutek mají na škole v Jankově

zář 17, 2018

Votice, 13. září – Projekt podpory čtenářské gramotnosti, který s novým školním rokem odstartoval v pěti základních školách, jež patří do MAP Votice, začal už o prázdninách zařizováním školních čtenářských koutků, nákupem knih, jejich balením a rozvážením po školách. Jako první funguje čtenářský koutek na ZŠ Jankov.

Smyslem existence čtenářských koutků je vytvořit v každé škole místo, kde jsou volně k dispozici knihy, které děti opravdu zajímají a rádi je čtou. Zároveň je důležité, aby bylo možné si tu v klidu sednout a začíst se. Proto by mělo jít o klidnější místo ve škole a nutný je pohodlný sedací nábytek. Smyslem koutků není zprostředkovat dětem jinou cestou „školní“ četbu, ale předvést jim čtení jako zajímavou a zábavnou činnost, kdy se dozví mnohé i o sobě i světě, který je obklopuje.

V prvním z pěti plánovaných čtenářských koutků najdete dvě sedačky a zhruba osmdesát knížek vybraných na základě zkušenosti z dětského oddělení Městské knihovny ve Voticích. Čtenářské koutky na dalších školách MAP Votice budou zprovozněny během září a října.

Eva Křížková, koordinátorka čtenářské gramotnosti v MAP Votice, řekla: „Najít v našich školách, které jsou většinou ve starších budovách, klidné místo na čtení, není vždy úplně snadné. Praxe ukáže, nakolik se nám to podařilo. Knihy samotné jsme vybírali hlavně podle toho, co si děti v knihovně opravdu půjčují a co je zajímá. Nejsou to vždy literární skvosty, ale smyslem toho, co děláme, je přivést ke čtení ty děti, které zatím do knihovny nechodí a čtení pro ně není běžnou součástí života. K tomu se knížky, které jsou právě teď u dětí populární, velmi dobře hodí.“

 

Tomáš Feřtek


U nás to žijeAktuality

Před relativně krátkou dobou jsme vás informovali o nové iniciativě za další rozšíření provozu kyvadlových autobusů Votice – Olbramovice, nádraží, které zajišťují návoz a odvoz cestujících na rychlíky do Prahy, Českých Budějovic, ale také Tábora nebo Benešova. Po náročných jednáních, která vedl starosta Votic Jiří Slavík, došlo k rozhodnutí rozšířit dopravu o tři nové páry spojů v pracovní dny, které budou financovány z rozpočtu Středočeského kraje.

Dalších dvacet účastníků přibylo na pátém ročníku Šustova běhu, který pořádá základní škola v Jankově. Letos běželo 146 běžců všech věkových kategorií po trati dlouhé 4 650 metrů. Závod je vyvrcholením dlouhodobé snahy jankovské školy přivést k pohybu a běhání jak širokou veřejnost, tak děti.  Malé tréninky na Šustův běh se konaly a konají každé páteční odpoledne.

Sociální koordinátor pro území obce s pověřenou působností Votice bude výstupem dalšího společného projektu dobrovolného svazku obcí Mikroregion Voticko. Provázanost této aktivity s ostatními počiny v sociální oblasti, tedy vytvořením Sociálního fondu ORP Votice, otevření Občanské poradny ve Voticích či brzkým zřízením Komunitního centra v obnoveném františkánském klášteře, navíc vypovídá o plánovaném a koordinovaném postupu samospráv na Voticku.

Bav seAkce v mikroregionu