Mikroregion Votice

MŠ Ratměřice má díky podpoře z EU asistenta pedagoga i načerpá nové poznatky a zkušenosti

zář 30, 2016

Mateřská škola Ratměřice se rozhodla jako první školské zařízení v regionu čerpat prostředky z fondů EU na školního asistenta, na výměnu zkušeností mezi pedagogy z dalších dvou MŠ a také na semináře zaměřené na další vzdělávání pedagogických pracovníků. Všechny výše popsané aktivity jsou součástí žádosti o podporu v rámci projektů zjednodušeného vykazování (tzv. Šablon), které mohou využít všechny základní a mateřské školy až do roku 2017. Jedná se o prostředky EU, které v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj, vzdělání, přiděluje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Školy v loňském roce vyplňovaly dotazníky, které je upozornily, jaké mají slabé a silné stránky a na základě těchto dotazníků si školy volí mezi jednotlivými Šablonami právě takové, které přispějí ke zlepšení jejich slabých míst. V Ratměřicích se rozhodly paní učitelky ze zdejší mateřské školy, kterou navštěvuje 22 dětí, využít Šablony na sdílení zkušeností učitelů a vyměnit si své poznatky s pedagogy z jiných dvou mateřských škol v regionu. Od výměny očekávají nové nápady, vzájemné obohacení a přínos pro jejich další učitelské působení. Součástí projektu je také podpora pracovního místa asistenta pedagoga, který ve výši 0,5 úvazku bude po celý školní rok pomáhat v mateřské škole. Poslední součástí projektu je další vzdělávání pedagogických pracovníků formou různých seminářů. Všechny náklady na tyto aktivity jsou plně hrazeny z prostředků EU, konkrétně v Ratměřicích takto vyčerpají 250 000,- Kč.

Při sestavování projektu, podání žádosti o financování v elektronickém systému MS2014+ a následné administraci spolupracuje vedení ratměřické školky s pracovním týmem Mikroregionu Voticko.


U nás to žijeAktuality

Zástupci obcí Mikroregionu Voticko stvrdili v pátek 5. dubna svými podpisy transformaci dobrovolného svazku obcí ve společenství obcí. V případě Mikroregionu Voticko tak půjde zřejmě o vůbec první v České republice  založené společenství obcí tak, jak tento statut umožňuje novela zákona o obcích, která vešla v platnost 1. ledna letošního roku.

V pátek 1. března v pravé poledne podepsali ve střezimířské hospůdce starosta obce Střezimíř Bc. Miloš Jelínek, Ing. Jiří Ješeta z Českých drah a Ing. Jan Šatava ze společnosti Railway Capital Memorandum o spolupráci při prezentaci železniční dopravy v areálu bývalé železniční stanice Střezimíř. Podpis memoranda deklaruje společnou snahu o záchranu technického dědictví a prezentaci železniční historie v bývalé železniční stanici Střezimíř.

Jak pečovat o hlas, jak se naučit snižovat míru stresu, jak zvládat komunikaci s dětmi a rodiči, jak má vypadat spolupráce učitele a asistenta ve třídě, jak přivést děti k většímu soustředění a efektivnější práci. A ještě leccos dalšího, co pomáhá tomu, aby se děti i učitelky a učitelé ve školách cítili lépe. Celkem šest dvouapůlhodinových dílen připravili organizátoři z Místního akčního programu pro vzdělávání v rámci jednodenního workshopu, který se odehrál na votické škole v pátek 2. února. Byly pololetní prázdniny, děti odpočívaly, učitelky, učitelé, asistenti pedagoga, včetně vedení škol v Miličíně, Jankově, Olbramovicích a Voticích, se vzdělávali.

Bav seAkce v mikroregionu