Mikroregion Votice

Cyklotuláci projedou dokončenou první etapu cyklostezky Votickem

zář 7, 2023

Po roce od poklepání na základní kámen dojde 16. září 2023 k otevření prvního úseku budoucí cyklostezky mezi Voticemi a Olbramovicemi. Dva a půl kilometru dlouhá nová asfaltka vede po bývalém drážním tělese, mezi romantickými skalními zářezy.

Projet si nenáročný úsek cyklostezky můžete 16. září při tradiční vyjížďce Cyklotulák, kterou již po třinácté pořádá Restaurace a penzion U Modré kočky ve Voticích. Prezence cyklistů a následný individuální strat je mezi 9. a 10. hodinou z cyklozahrady restaurace v Táborské ulici ve Voticích. „Na nové cyklostezce jsme ve spolupráci s turistickou destinací Kraj blanických rytířů zřídili první kontrolní punkt, na kterém cyklisty přivítá blanický rytíř,“ říká pořadatel Cyklotuláka Luboš Mudra. Dodává, že vyjížďka je určená pro cyklisty všech věkových kategorií a zkušeností. Vybrat si mohou hned ze dvou různě obtížných tras. V závěru vyjížďky se můžete U Modré kočky těšit na diplom a sladkou odměnu, případně lze posedět a občerstvit se z aktuálního menu.  

První etapa cyklostezky mezi Voticemi a Olbramovicemi vznikla pod patronací Mikroregionu Voticko, za spoluúčasti Města Votice a Obce Olbramovice. Solidárním příspěvkem se podílely i další obce mikroregionu. „Celkové náklady na projekt dosáhly částky 26 milionů korun. Necelé 23 miliony byly financovány ze Státního fondu dopravní infrastruktury, částkou 1,9 milionu korun přispěl Středočeský kraj,“ upřesňuje předseda Mikroregionu Voticko Viktor Liška.

Dva a půl kilometru mezi olbramovickou Veselkou a votickou místní částí Srbice jsou „první vlaštovkou“ velkého projektu, na kterém Mikroregion Voticko pracuje od roku 2017. Zatím pouze na papíře, ale s vidinou realizace jsou další dva úseky – severní z Olbramovic do Opřetic a jižní z Votic do Sudoměřic. Takřka desetikilometrová druhá etapa z Olbramovic do Opřetic by se mohla začít stavět v roce 2025.  Obce na Voticku věří, že se v budoucnu podaří cyklostezku prodloužit na jih až k Táboru a na sever ke Konopišti a do Benešova.

Nová cyklostezka disponuje u Srbic bezplatným stáním pro automobily, v příštím roce by měla být osazena základním mobiliářem. Krátký, nově vybudovaný úsek s minimem prudkých výškových změn a dostatečnou šířkou zatím ocení spíše příležitostní cyklisté a rodiny s dětmi, vhodný je i pro in-line. Může posloužit také jako bezpečná cesta na kole k rychlíkům zastavujícím na olbramovickém nádraží. Cykloturisté mohou úsek využít při svých delších cestách jako bezpečnou objížďku rušné komunikace 1/18 u Olbramovic a Pražské ulice ve Voticích.


U nás to žijeAktuality

Doma na České Sibiři – to je kouzelné místo nejen pro svatby a teambuildingy, dovolenou v partě, ale i pro setkávání. Ve čtvrtek 27. června se o tom přesvědčili starostové a starostky Mikroregionu Voticko. Seznámili se nejen s  podnikatelským záměrem majitelky statku a firmy Kytky z České Sibiře Veroniky Adamové, ale především debatovali o společných tématech, sdíleli zkušenosti, hodnotili a plánovali.

Zajímáte se o oblast školství? Rádi byste pracovali přímo v našem regionu? Práce je vhodná i pro absolventy, i když zkušenosti ze školství a s administrací dotačních projektů jsou výhodou.

Zástupci obcí Mikroregionu Voticko stvrdili v pátek 5. dubna svými podpisy transformaci dobrovolného svazku obcí ve společenství obcí. V případě Mikroregionu Voticko tak půjde zřejmě o vůbec první v České republice  založené společenství obcí tak, jak tento statut umožňuje novela zákona o obcích, která vešla v platnost 1. ledna letošního roku.

Bav seAkce v mikroregionu