Archiv novinek
Tématy zářijového setkání starostů byly především odpadové hospodářství, pozemkové úpravy liniových staveb a poptávková doprava
Zářijové zasedání Společenství obcí Mikroregionu Voticko hostily 13. září Heřmaničky, obec o patnácti místních částech, v nichž žije zhruba 750 obyvatel.
Zasedání v místní sokolovně zahájila starostka Heřmaniček Jarmila Trachtová. Zmínila zásadní investice do infrastruktury obce v posledních letech – rekonstrukci mateřské školy a sokolovny v Heřmaničkách, kulturního domu v Arnoštovicích, vybudování čistírny odpadních vod v Heřmaničkách, opravu kapliček a křížů v katastru obce, rekonstrukci a opravy silnic v místních částech a úpravu cestní sítě na hřbitově v Arnoštovicích.
Starostka města Votic a předsedkyně povodňové komise ORP Votice Iva Malá kolegy seznámila s opatřeními, která město zavedlo v souvislosti s varováním Českého hydrometeorologického úřadu před zvýšeným úhrnem srážek o druhém zářijovém víkendu. Zástupcům obcí předala Iva Malá kontakt na telefonní linku krizového štábu HZS Benešov.
Společné projekty v odpadovém hospodářství patří v programu mikroregionálních schůzí k dlouhodobým a nejdiskutovanějším tématům. Nejinak tomu bylo i v Heřmaničkách, kde zástupci obcí schválili v rámci společného projektu zapojených obcí pořízení plastových nádob na separovaný odpad celkem za 8 milionů 337 tisíc korun. Pořízeno bude 5 010 kusů 240litrových žlutých, modrých a hnědých nádob a šest kontejnerů, dále čtecí zařízení, štítky na nádoby a RFDI čipy.
Viktor Liška vysvětlil vývoj platformy společenství obcí jako platformy meziobecní spolupráce (Mikroregion Voticko je po Jilemnicku druhým společenstvím obcí, které v ČR vzniklo), kterých je v republice již pět, vázaných na hranice obcí s rozšířenou působností. Od příštího roku by měla být tato společenství obcí podporována dotací ze strany státu.
David Mišík, starosta obce Košín a vedoucí táborské pobočky Státního pozemkového úřadu představil realizace pozemkových úprav v souvislosti s výstavbou dálnice D3 a IV. železničního koridoru. Vedoucí benešovské pobočky Státního pozemkového úřadu v Benešově Rostislav Trochra s Irenou Holánovou z Ředitelství silnic a dálnic vysvětlili možnosti pozemkových úprav u liniové stavby cyklostezky.
Místostarostka Smilkova Petra Opičková seznámila přítomné s akcí Darování nábytku, která je ve spolupráci s Nábytkovou bankou Středočeského kraje naplánována na 20. a 21. září a pomůže potřebným žadatelům z regionu. Do této doby se do Nábytkové banky z Votic, Jankova a Olbramovic darovalo 600 kg nábytku. Z Nábytkové banky již byli uspokojeni žadatelé z Červeného Újezdu, Ješetic, Jankova a Miličína.
Mikroregion Voticko aktualizoval projektovou dokumentaci votického re-use centra pro novou, listopadovou výzvu o dotaci. K projektu se aktuálně přihlásilo deset obcí, žádat o dotaci na vybudování re-use centra bude město Votice, provozovatelem by měl být mikroregion.
Dalším tématem setkání v Heřmaničkách bylo seznámení zástupců obcí s výsledky analýzy dopravní obslužnosti jednotlivých obcí, kterou vypracovala společnost CITYA mobility. Voticko navrhla jako oblast vhodnou pro poptávkovou dopravu a vypracovala dva návrhy této služby. První, doporučovaný, předpokládá „pendlování“ dvou automobilů na základě poptávky obyvatel. Podle zpracovatele studie je zavedení poptávkové dopravy pro Voticko reálné. Tento typ dopravy by mohl jako doplněk veřejné dopravy zlepšit dostupnost služeb pro všechny obyvatele. „Poptávková doprava je pro Voticko tématem budoucnosti, ale zatím detailně nerozpracovaným, a to včetně finančního plánu,“ upřesnil Viktor Liška.