Mikroregion Votice

Na opuštěném drážním tělese mezi Voticemi a Olbramovicemi byla otevřena nová cyklostezka

zář 17, 2023

První etapu cyklostezky, po níž by v budoucnu bylo možné dojet od středočeského Konopiště k jihočeskému Táboru, v pátek 15. září slavnostně otevřeli hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková, radní pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký, senátor Marek Slabý, poslanec Jiří Slavík, zástupce zhotovitelské firmy a představitelé obcí Mikroregionu Voticka. O den později dva a půl kilometru dlouhý úsek mezi Voticemi a Olbramovicemi otestovali účastníci tradiční podzimní cyklistické vyjížďky Cyklotulák.

„První etapu cyklostezky se podařilo otevřít po sedmi letech příprav, doslova do roka a dne od poklepání na základní kámen. Práce byly realizovány na bývalém dvoukolejném tělese původní železniční trati mezi stanicemi Votice a Olbramovice, kde byl ukončen provoz vlaků v roce 2011 v souvislosti s přeložkou trati v rámci výstavby čtvrtého železničního koridoru,“ uvedl předseda Mikroregionu Voticko Viktor Liška.

 

S financováním první etapy pomohl necelými 23 miliony Státní fond dopravní infrastruktury, částkou 1,9 milionu korun přispěl Středočeský kraj, na spoluúčasti se podílelo město Votice a obec Olbramovice, další obce mikroregionu se podílely solidárním příspěvkem.

Nyní nás čeká realizace druhé etapy z Olbramovic na sever k Opřeticím. Deset kilometrů asfaltové cyklostezky by se mohlo začít stavět v roce 2025. K takřka 16 kilometrům třetí etapy z Votic do Sudoměřic je hotová studie proveditelnosti a řeší se vypořádání pozemků,“ vysvětlila manažerka Mikroregionu Voticko Jana Truhlářová  Měchurová.  

Že je pro Středočeský kraj cyklodoprava důležitým tématem, uvedli 15. září při slavnostním stříháním pásky jak hejtmanka Petra Pecková, tak radní pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký. Cyklostezka na Voticku by se v budoucnu měla stát jednou z páteřních cyklostezek, spojující Středočeský a Jihočeský kraj.

Mikroregion Voticko chce krátký první úsek cyklostezky představit obyvatelům Voticka jako bezpečnou, zdravou a pohodlnou cestu do práce na kole. Dalším úkolem bude využít cyklostezku maximálně pro turistický ruch. S tím by měl pomoci destinační management Kraje blanických rytířů.

Pracovníci turistické destinace spolu s blanickým rytířem vítali přímo na cyklostezce v sobotu 16. září účastníky Cyklotuláka, tradiční podzimní cyklovyjížďky, kterou již po třinácté pořádal Luboš Mudra z Restaurace U Modré kočky ve Voticích. Akce se zúčastnilo přes 250 cyklistů.


U nás to žijeAktuality

Zástupci obcí Mikroregionu Voticko stvrdili v pátek 5. dubna svými podpisy transformaci dobrovolného svazku obcí ve společenství obcí. V případě Mikroregionu Voticko tak půjde zřejmě o vůbec první v České republice  založené společenství obcí tak, jak tento statut umožňuje novela zákona o obcích, která vešla v platnost 1. ledna letošního roku.

V pátek 1. března v pravé poledne podepsali ve střezimířské hospůdce starosta obce Střezimíř Bc. Miloš Jelínek, Ing. Jiří Ješeta z Českých drah a Ing. Jan Šatava ze společnosti Railway Capital Memorandum o spolupráci při prezentaci železniční dopravy v areálu bývalé železniční stanice Střezimíř. Podpis memoranda deklaruje společnou snahu o záchranu technického dědictví a prezentaci železniční historie v bývalé železniční stanici Střezimíř.

Jak pečovat o hlas, jak se naučit snižovat míru stresu, jak zvládat komunikaci s dětmi a rodiči, jak má vypadat spolupráce učitele a asistenta ve třídě, jak přivést děti k většímu soustředění a efektivnější práci. A ještě leccos dalšího, co pomáhá tomu, aby se děti i učitelky a učitelé ve školách cítili lépe. Celkem šest dvouapůlhodinových dílen připravili organizátoři z Místního akčního programu pro vzdělávání v rámci jednodenního workshopu, který se odehrál na votické škole v pátek 2. února. Byly pololetní prázdniny, děti odpočívaly, učitelky, učitelé, asistenti pedagoga, včetně vedení škol v Miličíně, Jankově, Olbramovicích a Voticích, se vzdělávali.

Bav seAkce v mikroregionu