Železniční skanzen ve Střezimíři bude lákat na drezíny i výletní vláček
V pátek 1. března v pravé poledne podepsali ve střezimířské hospůdce starosta obce Střezimíř Bc. Miloš Jelínek, Ing. Jiří Ješeta z Českých drah a Ing. Jan Šatava ze společnosti Railway Capital Memorandum o spolupráci při prezentaci železniční dopravy v areálu bývalé železniční stanice Střezimíř. Podpis memoranda deklaruje společnou snahu o záchranu technického dědictví a prezentaci železniční historie v bývalé železniční stanici Střezimíř.
„Už třetím rokem se ve Střezimíři společně snažíme uchovat železniční historii. Tato lokalita je v rámci republiky poměrně unikátní, protože nikde nebyla možnost zachovat současně výpravní budovu i část bývalé trati. Zároveň jsme jinde nezaznamenali takovou iniciativu ze strany obce a spolku. Záměr se nám od počátku líbil,“ uvedl Jiří Ješeta, člen představenstva Českých drah. Zároveň dodal, že České dráhy vyčlenily pro provoz ve Střezimíři jednu motorovou lokomotivu řady T 211 (tzv. Prasátko) a jeden vůz.
Výletní vláček bude ve Střezimíři provozovat společnost Railway Capital, stejně jako provoz celé trati, kde se kromě vláčku budou pohánět i pákové drezíny. „Po atrakcích tohoto typu je ve společnosti již delší dobu velká poptávka, zároveň se však nejedná o masovou turistiku. Jde o střípek, který přispěje k zatraktivnění regionu,“ doplnil majitel Railway Capital Ing. Jan Šatava.
Nejbližším záměrem obce Střezimíř je koupě drážní budovy. Od loňského roku má obec zpracovaný interpretační plán budoucího muzea, které vznikne v přízemí budovy z výpravní kanceláře. Loni byla pokřtěna další drezína a pracuje se na přestavbě bývalého poštovního vagonu na bezbariérový vůz a zprovoznění lokomotivy. „Zároveň ve spolupráci s turistickou destinací Kraj blanických rytířů chystáme další ročník Léta na drezíně, kdy zopakujeme loňsky úspěšný koncept čtyř prázdninových nedělí s drezínami, konkrétně 14. a 28. července a 11. a 25. srpna,“ seznámil s plány obce a spolku Železnice Česká Sibiř starosta Střezimíře Miloš Jelínek.
Na projektu železničního skanzenu ve Střezimíři spolupracuje také Mikroregion Voticko. Právě na společenství obcí byla převedena většina pozemků a inventáře bývalého drážního tělesa. Mikroregion je také realizátorem dalšího velkého projektu, na který železniční skanzen ve Střezimíři přímo naváže – Cyklostezky Votickem. Po ní by bylo v budoucnu možno dojet od středočeského Benešova k jihočeskému Táboru. Loni v září byl otevřen její první, dvou a půlkilometrový úsek mezi Voticemi a Olbramovicemi.